Absolutnie podstawowe rady dla młodych modelarzy, czyli co z czym się spożywa cz. III  

Posted by Kruti in ,

Dziś o klejeniu nieco szerzej.

Klejenie elementów plastikowych.

Przygotowane do klejenia elementy przykładamy do siebie sprawdzając czy wszystko do siebie pasuje (proponuję tę czynność wykonywać przed każdym klejeniem - po nałożeniu kleju zazwyczaj nie będziemy mieli czasu na ewentualne poprawki). Oba elementy smarujemy (piszę smarujemy, gdyż większość klejów do plastiku występuje w formie pojemniczka z pędzelkiem do jego nakładania na powierzchnię) niewielką ilością kleju rozprowadzając go po całej powierzchni styku i czekamy chwilkę, aż klej napuści obie powierzchnie. W przypadku klejów do plastiku mamy sporo czasu zanim klej nie zacznie schnąć. Co więcej, na wyschnięty klej (gdy przydarzyła nam się jakaś niespodzianka - np. gdy zagapiliśmy się lub musieliśmy coś jeszcze poprawić), możemy nałożyć kolejną warstwę, która napuści poprzednią. Po tym jak klej zacznie reagować z plastikiem składamy obie części i trzymamy chwilkę (3-4 sek.). Po tym czasie możemy już puścić elementy - klej powinien „złapać”. Nie znaczy to oczywiście, że klej wysechł. Wyschnie całkowicie dopiero po kilku minutach. Dlatego ze sklejonymi częściami powinniśmy obchodzić się póki co dość delikatnie. Do momentu całkowitego wyschnięcia mamy też oczywiście trochę czasu, żeby poprawić pozycję sklejonych części.


Klejenie elementów metalowych.

W przypadku elementów metalowych bardzo ważne jest dokładne oczyszczenie i osuszenie powierzchni. Zadbajmy również wyjątkowo starannie o to by powierzchnie dobrze do siebie przylegały. Klej (cyjanoakrylowy) nakładamy na jedną z powierzchni po czym przykładamy obie powierzchnie do siebie. Uważajcie proszę, by kleju nie wylało się na figurkę zbyt dużo (mimo odpowiednich dozowników w opakowaniach dość często się to zdarza) - może bowiem zalać całą figurkę lub jej część a oczyszczenie jej nie będzie takie proste. Klej szybkoschnący przy cienkim spoiwie (tzn. gdy powierzchnie idealnie do siebie pasują) wiąże od razu, przy grubszym zaś trzeba będzie odczekać kilka do kilkunastu sekund. W przypadku grubszych spojeń dobrym pomysłem jest użycie tzw. przyspieszacza. Przyspieszacz to taka formuła w aerozolu, która powoduje błyskawiczne zaschnięcie kleju (dotyczy to oczywiście wyłącznie klejów cyjanoakrylowych). Starajcie się mimo wszystko aby grubość spoiny w przypadku tego kleju nie przekraczała 1 mm.


Niebawem następna część artykułu - a w nim zasad klejenia ciąg dalszy :)

This entry was posted on niedziela, 20 lipca 2008 at niedziela, lipca 20, 2008 and is filed under , . You can follow any responses to this entry through the comments feed .

0 komentarze

Prześlij komentarz

statystyka