Absolutnie podstawowe rady dla młodych modelarzy, czyli co z czym się spożywa cz. II  

Posted by Kruti in ,

Tak jak wspominałem w części poprzedniej nawiążemy tym razem do kwestii klejenia.

Podstawową sprawą jest oczywiście klej. Kleje występują w wielu wersjach, niestety nie wszystkie nadają się do klejenia każdego materiału. W naszym modelarstwie używamy pięciu typów klejów:

  • kleje cyjanoakrylowe - czyli tzw. superglue, używane głównie do klejenia powierzchni metalowych, które dobrze do siebie przylegają (mają dużą powierzchnię styku) i nie wymagają grubego spoiwa (co często zdarza się w przypadku figurek bardziej masywnych jak np. smoki),
  • kleje do plastiku - tylko do klejenia części plastikowych razem ze sobą. Klej do plastiku delikatnie nadpuszcza obie powierzchnie, które dzięki temu ulegają, powiedzmy, „zespoleniu”. Daje najlepszy efekt (trwałość połączenia) ale, tak jak napisałem wcześniej tylko w przypadku plastiku ;). Najczęściej wykorzystywane w opakowaniu z pędzelkiem - potrafią one jednak dość szybko wysychać. Oszczędnym polecam zatem opakowane w tubce.
  • kleje epoksydowe - dwuskładnikowe, należy zmieszać ze sobą dwa składniki kleju, które reagując ze sobą tworzą trwałe spoiwo (mówimy o kleju, że jest chemoutwardzalny). Wadą jest spora kłopotliwość i stosunkowo długi czas schnięcia, zaletą - możliwość uzyskania grubego i trwałego spoiwa oraz klejenia części o małej powierzchni styku. Klej nadaje się właściwie do każdego materiału,
  • kleje typu wikol - tzw. kleje wodne, przeznaczone do klejenia głównie elementów drewnianych, ale także różnego rodzaju posypek. Nie polecam rzucania się na najtańsze wersje, gdyż często bywają one strasznie rozwodnione,
  • klej polimerowy - zasadniczo jest to klej uniwersalny - do każdego materiału, ale najlepiej sprawdza się przy elementach drewnianych, styropianie i styrodurze. Ze względu na koniczność użycia dość grubego spoiwa wykorzystywany jest głównie przy makietach. Zaleta - nie zawiera zbyt wiele wody, dlatego klejone elementy wrażliwe na jej nadmiar (jak papier czy drewno) zachowują swoje właściwości i się nie wypaczają.

Jak widzicie kleje różnią się od siebie składem chemicznym, czasem schnięcia i właściwościami. Pamiętajcie, że to co dotyczy jedno z rodzajów kleju niekoniecznie musi się odnosić do drugiego.


Myślę, że to dobry moment by zauważyć, że większość z klejów, które będą nam służyć jest niebezpieczna. O tym, że nie powinno się ich spożywać mam nadzieję pisać nie muszę ;). Dodatkowo jednak należy pamiętać, że kleje mają trujące opary i powinno się je stosować w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu. Opary klejów cyjanoakrylowych mogą wywołać nawet podrażnienia. Pamiętajcie też, że kleje szybkoschnące (jak cyjanoakrylowe) są naprawdę szybkoschnące i lepiej nie dopuszczać do ich kontaktu ze skórą.


Jeśli chodzi o sam proces klejenia trzeba pamiętać, że powierzchnie styku należy przed klejeniem odtłuścić, oczyścić z wszelkich paproszków bądź opiłków i wyrównać. Źle przygotowana powierzchnia klejenia spowoduje, że klej przyklei się do paproszków a nie do ścianek a nierówności mogą osłabić spoiwo. Zdaję sobie oczywiście sprawę, że cierpliwość nie jest podstawową cechą młodego modelarza czy malarza (sam miałem z tym kiedyś kłopoty :) ), ale poświęcenie naszym figurkom nieco więcej czasu na tym etapie pozwoli uniknąć jego strat w przyszłości.

Tyle na dziś. W następnej części - zasad klejenia ciąg dalszy.

Pozdrawiam

Kruti

This entry was posted on środa, 16 lipca 2008 at środa, lipca 16, 2008 and is filed under , . You can follow any responses to this entry through the comments feed .

0 komentarze

Prześlij komentarz

statystyka